Çevrimiçi Akış

TV, Radyo gibi geleneksel eğlence ortamları artık oyunda büyük oyuncular değil. Zaman değişiyor ve dünya genelinde internet kullanıcılarının sayısı önemli ölçüde arttıkça paradigmalar oldukça değişti.

Kaynak: Statista 

Bu grafik dünya çapında internet kullanıcılarındaki artışı göstermektedir.

Bu istatistiklerden yola çıkarak, insanların dijital trendi adapte etmeye başladıklarını anlayabiliriz. Sosyal Medya kanalı kullanıcıları da önemli ölçüde arttı.

Çevrimiçi akış yeni bir trend ve insanlar eğlence için çevrimiçi ortamlara geçmeye başladı!

Çevrimiçi video akışı 2005-2010 yılları arasında popülerlik kazanmaya başladı. YouTube ve Netflix gibi hizmetler, internet kullanıcılarına çevrimiçi akış platformları sağlamanın bayrak taşıyıcısı oldu.

Aynı dönemde, Hulu ve Amazon Prime gibi hizmetler ortaya çıktı ve Hulu ve Amazon Prime’ın ABD dışında ABD’ye erişilemeyen özel yayın hizmetleri olmasına rağmen, batı internet kullanıcılarının dikkatini çekti. Bu coğrafi kısıtlamalar bugüne kadar sağlamdır, ancak küresel popülaritesi o kadar yüksektir ki dünyanın dört bir yanından insanlar akış için en iyi VPN’i kullanarak kısıtlamaları atlayarak bu hizmetlere erişebilir.

Son 5 yılda birçok yeni çevrimiçi akış hizmeti ortaya çıktı ve pazarı inanılmaz bir şekilde yakaladı. Dünyanın dört bir yanından insanlar artık TV’lerinin önünde oturmak yerine çevrimiçi akış hizmetlerini tercih ediyor.

Daha iyi eğlence için akıllı TV’ler piyasaya sürüldü; insanlar hala kolaylık ve makul fiyatlandırma nedeniyle çevrimiçi akışı tercih ediyor. İşte deneyebileceğiniz birkaç çevrimiçi akış hizmeti:

 1. Hulu
 2. Askı TV
 3. DirecTV Şimdi
 4. Amazon Prime
 5. Fubo TV
 6. Netflix
 7. CBS Tam Erişim

Tüm bu hizmetler Filmler, TV şovları gibi yüksek kaliteli içerik sunar ve insanlar bu hizmetler aracılığıyla Canlı Spor bile izleyebilir. Bu hizmetler ücretli abonelikler gerektirir ve birçoğu coğrafi olarak sınırlıdır.

Bu medya akış hizmetleri, kullanıcıların en sevdikleri içerikleri izlemelerine olanak tanıyan bazı şaşırtıcı ve çığır açan medya akış yazılımlarının yolunu açtı:

 1. Kodi
 2. Plex
 3. Patlamış Mısır Zamanı
 4. Streamio
 5. yer gösterici

Kodi – Online akış endüstrisinde önemli bir oyuncu

Kodi; XBMC tarafından açık kaynaklı bir çevrimiçi medya akış yazılımı tasarlanmış ve geliştirilmiştir. 14 yıl önce Xbox Media Center adıyla piyasaya sürüldü ve daha sonra adı Kodi olarak değiştirildi.

Kodi’nin kaynak kodu Python ve C ++ programlama dillerinde yazılmıştır. Kodi, aşağıdakiler gibi çeşitli platformlar ve cihazlarla uyumlu bir çapraz platform yazılımıdır:

 1. Android
 2. pencereler
 3. Linux
 4. Mac, iOS
 5. tvOS
 6. Amazon FireStick ve FireTV
 7. Roku
 8. NVidia Kalkanı

Kodi, kullanıcıların en sevdikleri içerikleri istedikleri zaman, istedikleri yerde yayınlamalarına olanak tanıyan çok etkileşimli ve kullanımı kolay bir arayüze sahiptir. Çevrimiçi akış hizmetlerinin akış kanalları olduğu için akış protokolü benzersizdir; farklı Kodi eklentileri var

ile akış. Bu eklentiler, her biri benzersiz bir arayüze ve kaliteye ve amaca sahip olan farklı kategorilere ve türlere sahiptir.

Kodi eklentileri, kullanıcıların Film, TV şovu, Müzik, Spor, Canlı TV, Çizgi Film, Görüntüleme başına ödeme vb. Akışını gerçekleştirmesine olanak tanır. ne istediklerini seçin ve sonra çeşitli içerik kategorileri için akış sağlayan bazı Kodi eklentileri vardır.

Kodi’nin bu benzersizliği çevrimiçi akış endüstrisinde büyük bir etki yarattı ve Kodi yıllar içinde kendisi için büyük bir isim kazandı. Kodi güncellenmeye devam etti ve itibarı aynı anda büyüdü.

Kodi’nin şöhretinin arkasındaki neden, kullanıcıların en sevdikleri içerikleri, cihazlarındaki bir yazılım aracılığıyla tarayıcılarını açmadan yayınlamaları gerektiğiydi. Bu, kullanıcılara büyük kolaylık sağladı ve Kodi, alanında lider oldu.

Eklenti türleri

Burada resmi Kodi eklentilerinin yanı sıra gayri resmi (üçüncü taraf) Kodi eklentileri olduğunu anlamak için bir şey.

Yasal geliştiriciler resmi Kodi eklentilerini geliştirir ve sağladıkları içerik lisanslanır. Kullanıcı bu içeriği akış için belirli bir abonelik ücreti ödediğinden, bu eklentiler tarafından sağlanan akışların kullanımı yasaldır.

Öte yandan, Unofficial Kodi eklentileri üçüncü taraf geliştiriciler tarafından geliştirilir ve herhangi bir otorite tarafından tanınmaz. Bu eklentiler tarafından sağlanan içerik, farklı sağlayıcılar ve siteler üzerinden not aldıkları ve içerik sahiplerinin izni olmadan kullanıcılara sundukları için resmi olarak lisanslanmaz. Bu tür içerik akışı, fikri mülkiyet yasalarının doğrudan ihlali olduğu ve açık bir telif hakkı ihlali olduğu için yasadışı kabul edilir.

İçeriğin yasal niteliği, bu eklentiler arasındaki en büyük farktır. Eklenti özellikleri ve eklenti erişilebilirliği de bu eklentilerde farklıdır çünkü resmi Kodi eklentileri gerçekten kuruluşlar olarak geliştirilmiştir ve bunları yönetmek ve güncellemek için büyük destek personeline sahiptir. Üçüncü taraf Kodi eklentileri, bu seviyeye kadar yetenekli olmayan serbest geliştiriciler tarafından geliştirilirken.

Bu nedenle resmi Kodi eklentilerinin hata ve hataları yoktur, ancak resmi olmayan Kodi eklentilerinin birçok hatası ve hatası vardır ve kullanıcılar bu tür eklentilere akış yaparken veya erişirken çeşitli hatalarla karşılaşırlar. Resmi olmayan eklentiler kilitlenmeye devam ediyor ve eklentilerin çoğu zaman içinde kalmıyor.

İstatistik

Şu anda dünyada 38 milyondan fazla Kodi kullanıcısı var ve bu yıllar boyunca Kodi için bir başarı.

Öte yandan, yüzlerce resmi Kodi eklentisi ve binlerce resmi olmayan Kodi eklentisi var.

Korsanlık ve Telif Hakkı ihlali endişeleri

Kodi gökyüzünde süzülmeye devam etti, ancak sonunda şöhreti yetkililerin gözünü tuttu ve içine girmeye başladılar. Kodi’nin şöhretinin büyük kısmı, kullanıcıların korsan akışlarda istediklerini izlemelerine olanak tanıyan gayri resmi Kodi eklentilerine gidiyor.

Her gün yeni bir eklenti ortaya çıkmaya devam ediyor, spor, filmler, TV şovları vb. İçin ücretsiz akışlar sağlıyor. Ancak, eklenti sürümlerinin ve eklenti kapanmaların oranı eşit seviyeye çıkıyor..

Korsanlığın patlaması üzerine Kodi, çevrimiçi akış topluluğu, gizlilik savunucuları ve yetkililer tarafından çok fazla eleştirilmeye başladı. Çok sayıda eklenti kapatıldı ve diğerlerine uygulamalarıyla ilgili yasal bildirimler gönderildi.

Hollywood, MPAA, İngiltere Mahkemesi, İngiltere Premier Ligi, Sky TV NZ ve diğer birçok korsan trolleri sahneye atladığında daha da kötüleşti.

Kodi Başkanı Kodi kullanıcılarının sayısı sorulduğunda, şunları söyleyerek reddetti:

“Ne yazık ki kullanıcılarda güncel bir numaram yok ve kullanıcılarımızın ne yaptığını izlemediğimiz için, akışla ilgili olarak kaç tanesinin ne yaptığını bilmenin bir yolu yok. [MPAA’nın] sayıları tamamen doğru veya tamamen oluşturulmuş olabilir. Bilmemiz için gerçek bir yolumuz yok. ”

Ayrıca şunları ekledi:

“Eklenti sistemi, eklentilerin popülerliğini ölçme, kullanıcı tabanını ölçme, insanların sistemlerini güncelleme sıklığını tahmin etme ve hatta sonuçta kullanıcıların daha popüler eklentileri bulmalarına yardımcı olma fırsatı veriyor”

Kaynak: TechRadar

Telif Hakkı İttifakına göre, 38 milyon Kodi kullanıcısının% 68,5’i yasadışı Kodi eklentileri kullanıyor; 26 milyona kadar kullanıcı sayısı. Kodi kullanıcılarının yarısından fazlası korsanlığa karıştığı için bu gerçekten önemli bir noktadır.

Bölüm The Crackdown.

Yetkililer, yasa dışı tüm Kodi eklentilerini tek tek tam güçle vurdu. Baskıya maruz kalan ilk eklenti deposu TVAddons’du; en büyük gayri resmi (yasadışı) Kodi eklentileri kütüphanesine sahip havuz.

Ayrıca, önceden yüklenmiş Kodi kutuları İngiltere mahkemesi ve farklı ülkelerin yetkilileri tarafından yasadışı olarak adlandırıldı. Kodi kutularının satışının yasaklanmasının ardından birçok tutuklama yapıldı ve birçok kullanıcı ve geliştirici DMCA bildirimi aldı.

Ares Wizard, Mr.Blamo gibi çok ünlü resmi olmayan Kodi eklenti geliştiricileri. İlluminati, Teraryum TV Colossus ve diğerleri, yetkililerin yoğun baskısı altında oldukları ve DMCA bildirimleri ve ACE bildirimleri aldıkları için kapatıldı.

“Kodi” kelimesi bile Google tarafından yapılan otomatik tamamlama önerilerinden kaldırıldı. Bu gerçekten Kodi kullanıcıları ve Kodi geliştiricileri için cesaret kırıcı bir faktördür.

Depoların ve eklentilerin kapatılması, bu eklentileri ve depoları kullanan kullanıcılar çaresiz bırakıldığından büyük bir tahribat yarattı. Tek yapabildikleri, alternatif depolar aramaktı ve eğer şanslılarsa bir tane buldular. Bununla birlikte, birçok eklenti orijinal depoları tarafından barındırılmaktadır ve bu depolar kapatıldığında, buna bir alternatif bulmak neredeyse imkansızdır..

Birçok depo ve eklenti bu tür baskılardan geri döner, ancak bu nadir bir durumdur. Kodi İsrail deposunu, bilinmeyen nedenlerden dolayı birkaç ay önce azalan bir örnek olarak alabilirsiniz. Bu depo neredeyse tüm popüler eklentilere sahipti ve yokluğu tüm topluluk tarafından hissedildi, çünkü birçok kullanıcı buna güveniyordu. Bununla birlikte, birkaç hafta önce yeni bir URL ile geri döndü ve kullanıcılar tekrar akış yolunda. UKodi ve diğer birçok depoda da durum aynıdı, ancak her depo veya eklenti o kadar şanslı değil.

Birçok geliştirici, bu tür baskılardan dolayı mücadelelerinden vazgeçiyor çünkü onları kalbi kırıyor. Terrarium TV’nin kapatılması son bir örnektir. Baş geliştiricisinin son mesajı, yetkililer tarafından büyük ölçüde baskı altına alındıktan sonra projesinden vazgeçtiğini açıkça tasvir ettiği için.

Sektördeki sığır eti

Korsanlıkla mücadele yetkilileri gözlerini Kodi eklentilerinin yasadışı faaliyetlerine dayandırdı ve her şeyi çok yakından izlemeye devam ettiler. Netflix ve Amazon gibi çevrimiçi akış hizmetleri, yasa dışı Kodi eklentilerine karşı kampanyaya atladığında, baskı hız kazandı.

Yetkililer bir yana, Kodi topluluğunda mevcut lobiler var. En önde gelen kurbanlardan biri TVAddons’dur. En popüler resmi olmayan Kodi eklenti geliştiricilerinden biridir ve kendi deposuna sahiptir.

TVAddons geçmişte bazı kapatma ve yasal bildirimlerle karşılaştı, ancak tüm sıcağa rağmen, hala çevrimiçi ve çok sayıda hayran kitlesine sahip. TVAddons, mahkemedeki davası hakkında bir blog yayınladı ve şu ifadeyle başladı:

TV ADDONS Kanada’nın en büyük telekom sağlayıcıları: Bell, Videotron, Rogers ve TVA tarafından dava ediliyor. Yasaların gerektirmesine rağmen bize asla yayından kaldırma bildirimi göndermediler. Hiçbir tür korumalı içeriğe asla ev sahipliği yapmadık veya doğrudan bağlantı yapmadık. Dizine eklediğimiz toplam Kodi eklentilerinin% 1’inden daha azı “ihlal” etmekle bile suçlandı. Bununla birlikte, topluluğumuzu yok etmeye çalışıyorlar ve süreçte kimin haklarını ihlal ettiklerine aldırmıyorlar. Bir hukuk davası varken bizi kapatmaya çalıştılar, ancak adalet hakim oldu ve TV ADDONS mahkemede büyük kazandı. Bizi yine de aşağıda tutmak için yasaları manipüle etmeyi başarana kadar her şeyin yolunda olduğunu düşündük…

TVAddons’un geçen yıl blogunda yayınladığı trafiğin bir ekran görüntüsü:

Bu tamamen TVAddons profili ile ilgili, ancak şimdi bazı blog yazarlarının ve teknik inceleme yazarlarının TVAddons’a karşı sahip olduğu sığır etine bir göz atalım:

Bunlar sadece rastgele blog yazarları ve TVAddons’a karşı yorum yapan teknoloji eleştirmenleri. Ancak, bu yılın başlarında yeni ve mevcut Kodi addon geliştiricileri ile mevcut Kodi geliştiricileri arasında bir sığır eti daha görüldü.

Bu eklentilerden gelir elde etmenin Kodi topluluğunun duygularını zedelediğine inanan geliştiriciler var. Öte yandan, diğer taraf çabalarının ödenmeyi hak ettiğini ve telif hakkıyla korunan içeriği ücretsiz sağlayarak aldıkları risk için ödenmeyi hak ettiklerine inanmaktadır..

Kodi trendi Düşüyor

Son birkaç aydır Kodi trendinin zaman içinde azaldığı fark edildi. Bu hem Kodi topluluğu hem de içerik üreticileri için endişe verici bir konudur.

Kodi, çevrimiçi akış içerik dağıtıcıları ve üreticileri için en potansiyel pazarlardan biridir. Kodi trendini azaltmanın ana nedenleri henüz bilinmemektedir, ancak akarsu gurularına göre, bunun nedeni Kodi eklentilerine karşı artan korsan baskılar olabilir..

Kodi yıllardır baskın bir akış yazılımıdır ve geçen yıl başka hiçbir akış platformu bunu geçememiştir. Ancak, trendindeki düşüş, pazar payını aktifleştirmek için Hulu gibi çevrimiçi akış platformlarına büyük bir avantaj sağladığı için tablolar dönüyor gibi görünüyor..

Kodi, çevrimiçi akış içerik dağıtıcıları ve üreticileri için en potansiyel pazarlardan biridir. Kodi trendini azaltmanın ana nedenleri henüz bilinmemektedir, ancak akarsu gurularına göre, bunun nedeni Kodi eklentilerine karşı artan korsan baskılar olabilir..

Kodi yıllardır baskın bir akış yazılımıdır ve geçen yıl başka hiçbir akış platformu bunu geçememiştir. Ancak, trendindeki düşüş, pazar payını aktifleştirmek için Hulu gibi çevrimiçi akış platformlarına büyük bir avantaj sağladığı için tablolar dönüyor gibi görünüyor..

Gördüğünüz gibi, 2017’nin sonunda, Hulu trendi Kodi’ye yakın değildi, ancak 2018’in ortalarında Kodi’yi geride bıraktı. Hulu, önde gelen çevrimiçi akış platformlarından biridir ve belki de Kodi egemenliğinin günlerinin sona erdiği gibi karşılaştırmalı istatistikler.

Birçok çevrimiçi akış meraklısı, trend bu hızda düşmeye devam ederse ve bu baskılar yavaşlamazsa veya durmazsa, yakında Kodi’nin saltanatının ve hatta varlığının yok olacağını görebiliriz.

Kodi, aynı zamanda hem eleştiriyle hem de övgüyle karşı karşıya kalan bir ilgi merkezi olmuştur. Ancak, Kodi’nin imajı olumsuz haberler ve geri bildirimler nedeniyle çok zarar gördü. Kodi geliştiricileri bu zamanda hız kazandı ve Kodi topluluğunu yeniden bir araya getirmeye ve itibarını farklı sosyal forumlar aracılığıyla yeniden oluşturmaya çalışıyorlar..

Kodi için sırada ne var?

Sektör her geçen gün çiçek açtığı için Kodi hala kendi içinde çok fazla potansiyele ve sektördeki fırsatlara sahip. İvme kazanabilmek için Kodi ekibi, kendilerini kapsayan korsanlık iddialarının sisini temizlediklerinden ve olabildiğince temiz çıktıklarından emin olmak zorunda kalacaklar..

Kodi eklentilerinin kullanımını kontrol etmek ve kullanılan eklentilerin herhangi bir telif hakkı ihlaline girmediğinden emin olmak için güçlü kullanım izleme gerekir. Bu çok paramparça olmuş itibarlarını geri kazanmanın tek yolu.

Yine de, hiç kimse Kodi’nin üçüncü taraf Kodi eklentileri nedeniyle bu seviyeye ulaştığını inkar edemez, ancak bu zamana ihtiyaç duyuyor ve sonuçta korsanlığa karşı büyük adımlar atmaları gerekecek.

Kodi topluluğunun birliği, Kodi bitinin yeniden büyümesinde de beklemek ve görmek zorunda olacağımız için umut verici bir faktör olabilir. Bu dönemde, diğer çevrimiçi akış hizmetleri pazar paylarını artırmaya devam edecek ve bunu yenmek için Kodi kesinlikle daha iyi ve yenilikçi bir şey bulmak zorunda kalacak.

Parmak çarpı işareti!

Maddenin kalbi

Kodi, bir süredir medya akışı endüstrisini yöneten bir uçan kale olmuştur. Ancak, eğilim her geçen gün azalmaya devam ettiği için Kodi için günler yaklaşıyor gibi görünüyor. Birçok kaşını kaldırdı ve Kodi’nin potansiyeli ve sürdürülebilirliği hakkında sorular soruluyor.

Kodi zaten korsanlık iddialarının derin sularında ve Kodi ekibinin kendisi tarafından ortaya konan birçok açıklamaya rağmen yasal durumları oldukça sorgulandı..

Sıkışmalar zamanla artıyor ve bu üçüncü taraf eklentileri nedeniyle Kodi acı çekiyor. Yetkililer artık çevrimiçi korsanlık konusundaki tutuşlarını daha da sıkılaştırıyor ve bu tamamen Kodi’ye odaklanmadı, ancak diğer ücretsiz çevrimiçi akış hizmetleri ve torrentler de korsanlıkla mücadele makamlarının artılarında.

Gerçekten Kodi ve toplum için çok önemli bir zaman ve önümüzdeki birkaç ay kesin sonuç verebileceğinden, Kodi için denizin ne kadar kaba kaldığını görmek ve beklemek zorunda kalacak..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me